Strona: Pierwszy w Polsce egzamin do licencji L3H - dla mechaników obsługi balonów na ogrzane powietrze odbył się w OKL-u / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

2020-07-08
, red.  Katarzyna Hadała

7 lipca 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce odbył się pierwszy w Polsce egzamin do licencji L3H. To dokument uprawniający do poświadczania obsługi balonów na ogrzane powietrze.

W uczelnianej jednostce można zarówno odbyć szkolenie do tej licencji jak i zdać certyfikowany egzamin zgodny z najnowszymi, unijnymi przepisami. To nowość w ofercie Ośrodka w Jasionce. Obecnie jest to pierwsze i jedyne miejsce w kraju, gdzie wszyscy zainteresowani obsługą balonów mogą skorzystać z takiej oferty.

L3H to nazwa jednej z podkategorii  w kategorii L licencji na obsługę techniczną statku powietrznego. W tej głównej kategorii mieszczą się m.in. uprawnienia do obsługi technicznej szybowców, motoszybowców, samolotów ELA1, sterowców i balonów. Właściciele licencji kategorii L mają uprawnienia do wydawania  poświadczeń obsługi oraz działania w charakterze personelu wspomagającego w zakresie:

• obsługi technicznej konstrukcji statku powietrznego,
  • zespołu napędowego oraz systemów   mechanicznych  i elektrycznych;
  • zadań związanych z systemami radiowymi, awaryjnego nadajnika lokalizacyjnego (ELT) i transpondera
  • zadań związanych z innymi systemami elektroniki lotniczej wymagającymi prostych testów w celu sprawdzenia ich sprawności.

Szkolenie do L3H funkcjonuje w OKL PRz od 2019 roku. Jednak dopiero niedawno zgłosił się pierwszy chętny na szkolenie i odbył się pierwszy egzamin do tej licencji 1 października 2020 roku stracą ważność dotychczasowe krajowe licencje do obsługi balonów, szybowców i motoszybowców sygnowane przez ICAO. Ich posiadacze będą musieli poddać je konwersji, a więc dostosować do wymagań unijnych.

Kevin Jarrett / Flickr.com

Fot. Kevin Jarrett/ flickr.com

Warto przypomnieć, że MTO (z ang. Maintenance Training Organisation) Politechniki Rzeszowskiej jako Organizacja Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej PART-147 prowadzi też inne szkolenia. Dotyczą m.in. modułów tematycznych do licencji mechanika lotniczego kategorii: B1.2, B1.3, L2, B2L, B2 oraz szkoleń i egzaminów na samoloty: Tb-9, Pa-28, Zlin 242L, Pa-34. W ofercie są też szkolenia związane z tematyką lotniczą - np. uzupełniające i odświeżające dla organizacji lotniczych, z przepisów lotniczych, Human Factors, EWIS, FTS oraz systemów jakości w lotnictwie. Szczegółowe informacje są dostępne TUTAJ. (KH)