Strona: OKL PRz pożegnał profesora Stanisława Kusia / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

OKL PRz pożegnał profesora Stanisława Kusia

2020-07-19
, red.  Katarzyna Hadała
FOT. ARKADIUSZ SUROWIEC

16 lipca 2020 r. na rzeszowskim cmentarzu Pobitno pożegnano trzykrotnego rektora uczelni prof. Stanisława Kusia. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział też pracownicy OKL PRz oraz studenci pilotażu PRz.

Były rektor Politechniki Rzeszowskiej i naukowiec, który zasłynął  m.in. z projektów wielu znanych obiektów budowlanych w kraju i za granicą, za czasów swojej kadencji, miał znaczący wpływ na istnienie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Do końca lat 80. XX wieku w Jasionce funkcjonował Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego. Jednostka była związana z Politechniką Rzeszowską, ale formalnie podlegała resortowi komunikacji. To tu praktycznie szkolili się studenci kierunku lotniczego. Chociaż w latach swojej  świetności OSPL zyskał miano czołowej instytucji szkolącej kadry dla PLL LOT, to jednak po zmianach ustrojowych, a co za tym idzie widmem kryzysu w polskim lotnictwie cywilnym, na przełomie lat 1989/1990 los tego Ośrodka był niepewny. Mówiono nawet o likwidacji tej unikatowej w skali kraju jednostki. Ale pomysłów na utrzymanie i modernizację również było sporo. Finalnie OSPL-em zainteresowały się ówczesne władze Politechniki Rzeszowskiej na czele z śp. prof. Stanisławem Kusiem – ówczesnym rektorem PRz. To głównie dzięki jego determinacji udało się uratować ten lotniczy ośrodek, który wówczas zyskał również nową nazwę: Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

W dowód szacunku wobec wymienionego pracownicy OKL PRz oraz studenci pilotażu Politechniki Rzeszowskiej wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych. Piloci – instruktorzy OKL wykonali także okolicznościowy przelot samolotami Ośrodka nad miejscem spoczynku byłego rektora PRz. (KH)