Strona: Odnowienie współpracy z Wileńskim Uniwersytetem Technicznym / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

Odnowienie współpracy z Wileńskim Uniwersytetem Technicznym

2018-02-12
, red.  Artur Buk

W dniach od 8 do 10 lutego 2018 roku odbyła się wizyta przedstawicieli władz Politechniki Rzeszowskiej na Uniwersytecie Technicznym w Wilnie. Głównym jej celem było odnowienie współpracy oraz zapoznanie się nowych władz obu uczelni, które w ramach swoich ośrodków szkolenia kształcą przyszłych pilotów i mechaników lotniczych.

W ramach wyjazdu Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski oraz dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej instr pil. mgr Mieczysław Górak spotkali się najpierw z rektorem wileńskiej uczelni prof. dr. Alfonsasem Daniunasem, a następnie w miejscowym Ośrodku Szkolenia Lotniczego z jego dyrektorem dr Justasem Nugarasem. Wynikiem tych spotkań jest obustronna wola nawiązania bliskiej współpracy w dziedzinie szkolenia pilotów komunikacyjnych oraz mechaników obsługi lotniczej, która zostanie sformalizowana w czasie rewizyty wileńskiego rektora w Rzeszowie. W trakcie rozmów uzgodniono także możliwość wykonywania lotów studentów na trasie Wilno – Rzeszów. Litwini podobnie jak Politechnika Rzeszowska dysponują własnym uczelnianym lotniskiem.

Drugim ważnym celem wizyty było spotkanie rektora rzeszowskiej politechniki z merem Samorządu Rejonu Solecznickiego (odpowiednik polskiego starosty), związane z przypadająca w maju br. 80. rocznicą słynnego lotu Tadeusza Góry z Bezmiechowej do Solecznik Małych pod Wilnem. Okazało się że mer Zdzisław Palewicz bardzo dobrze zna historię wyczynu polskiego pilota. Biorąc pod uwagę warunki społeczno-polityczne panujące w rejonie Solecznikowskim ustalono, że uroczystości rocznicowe odbędą się w Bezmiechowej Górnej 2 czerwca 2018 r.

W trakcie wizyty odbyło się także spotkanie polskich gości z wicemerem Wilna Editą Tamosiunaite.