Strona: „Odlotowy” transport. Do floty OKL dołączył kolejny samolot / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

„Odlotowy” transport. Do floty OKL dołączył kolejny samolot

2020-10-23
, red.  Katarzyna Hadała

22 października br. do Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz dostarczono samolot PA-28 Arrow. Dołączy do floty Ośrodka i będzie służył do szkolenia studentów pilotażu.

Samolot przybył do Jasionki w kontenerze transportowym z Florydy w USA. To trzeci egzemplarz tego modelu we flocie OKL. PA-28 jest amerykańskim samolotem typu „complex": czteromiejscowym, jednosilnikowym, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM.

- Piper PA-28 Arrow jest wykorzystywany w środkowym etapie szkolenia studentów pilotażu naszej uczelni. Służy m.in. do szkolenia w zakresie wykonywania lotów według wskazań przyrządów. Studenci wykonują na nim podstawowe manewry proceduralne i elementy zaawansowane takie jak standardowe odloty, doloty, podejścia instrumentalne czy trasy nawigacyjne - wyjaśnia instr pil. Rafał Stępniak.

Obecnej Ośrodek korzysta z 13 samolotów. Są to jednosilnikowe Socata TB-9 Tampico i Piper PA-28 Arrow, dwusilnikowe Piper PA-34 Seneca V oraz akrobacyjny Zlin Z-242L. Politechnika Rzeszowska otrzymała dofinansowanie na zakup samolotu szkoleniowego dla studentów od samorządu województwa podkarpackiego. (KH)