Strona: Nowy samolot dla studentów pilotażu przekazany. Piper PA-28 Arrow dołączył do floty OKL. / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

2020-12-05

W piątek w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej marszałek województwa, Władysław Ortyl przekazał symbolicznie prof. Piotrowi Koszelnikowi jak najbardziej autentyczne kluczyki do szkolnego samolotu produkcji amerykańskiej "Piper" PA -28, który za 1 mln 350 tys. zł udało się kupić dla studentów pilotażu dzięki wsparciu samorządu województwa. W październiku samolot przypłynął w kontenerze z Florydy do Gdyni, a następnie trafił do hangaru Ośrodka Kształcenia Lotniczego, gdzie przez ostatni miesiąc był składany z kilkudziesięciu elementów - największą częścią były skrzydła z podwoziem. Samolot jest już zarejestrowany w Polsce, a na płatowcu umieszczono loga Politechniki Rzeszowskiej i Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Już drugi raz w ostatnich trzech latach Samorząd Województwa Podkarpackiego wsparł Politechnikę Rzeszowską 360 tys. zł na zakup samolotu szkoleniowego przez Ośrodek Kształcenia Lotniczego. W 2017 roku dzięki dotacji udało się kupić używany, szkolny samolot produkcji francuskiej "Tampico" TB -9 służący do szkolenia podstawowego. W tym roku OKL wzbogacił się o samolot do szkolenia zaawansowanego „Piper” PA – 28 Arrow.

- Kształcimy obecnie rekordową liczbę przyszłych pilotów. 148 osób – mówi Mieczysław Górak, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. – Posiadamy 7 samolotów do szkolenia podstawowego i 6 do szkolenia zaawansowanego oraz samolot akrobacyjny. Nowo zakupiony „Piper” PA – 28 Arrow jest w znakomitym stanie technicznym i bardzo pomoże w bieżącym szkoleniu studentów.

Aktualna flota samolotowa OKL-u składa się z: siedmiu samolotów "Tampico" TB - 9, trzech „Piper” PA – 28 Arrow, trzech „Piper” PA – 34 Seneca V oraz jednego ZLIN – Z 242L. Uczelnia korzysta też z 2 symulatorów lotu ALSIM ALX, które doskonale sprawdzają się w szkoleniu pilotów na różnych poziomach. Za sterami nowo zakupionej maszyny studenci zasiądą wiosną 2021 roku.

Reklama
„Piper” PA-28 Arrow wykorzystywany jest w środkowym etapie kształcenia studentów pilotażu Politechniki Rzeszowskiej. Służy m.in. do szkolenia w lotach według wskazań przyrządów. Studenci wykonują na nim podstawowe manewry proceduralne i elementy zaawansowane takie jak standardowe odloty, doloty, podejścia instrumentalne czy trasy nawigacyjne. Maszyna kupiona została od amerykańskiego właściciela i wyposażona jest w nowoczesne przyrządy awioniczne.

- Politechnika Rzeszowa, która niebawem obchodzić będzie 70-lecie istnienia, wykształciła w tym czasie wielu absolwentów, którzy pracują w bardzo różnych gałęziach przemysłu, ale tym co nas wyróżniało, było i jest kształcenie pilotów od 40 lat. Obecnie także inne uczelnie w kraju szkolą na kierunku pilotaż, ale najlepszych pilotów kształci Politechnika Rzeszowska – mówił prof. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Staramy się też zapewnić najlepszą bazę szkoleniową dla naszych studentów, w czym wspiera nas Podkarpacki Urząd Marszałkowski.

- W tych trudnych czasach inwestowanie w rozwój i naukę ma wielkie znaczenie - stwierdził Władysław Ortyl, marszałek województwa, który przypomniał, że także jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, ale „odleciał” od swojego wykształcenia i zajął się polityką.

– Gospodarka ma dziś kłopoty, ale my już teraz musimy się przygotowywać na czas, kiedy wszystko wróci do normy. Politechnika Rzeszowa jest stymulatorem w naszym regionie i zależy nam na jej rozwoju – mówił marszałek województwa. - Kształcenie pilotów wpisuje się też doskonale w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji Podkarpacia - lotnictwo. W przyszłości chciałbym, by zarząd województwa oraz radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego odwiedzili Ośrodek Kształcenia Lotniczego, by zobaczyć, w co inwestują samorządowe pieniądze. Tym bardziej, że na dotacje dla podkarpackich uczelni wydaliśmy w tym roku 1 mln zł, ale najwięcej, 360 tys. zł otrzymała Politechnika Rzeszowska.

Tekst: https://www.biznesistyl.pl/biznes/biznes-na-co-dzien/10001_.html

Fot. Artur Buk