Strona: Liberty XL-2 przed budynkiem OKL / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

Liberty XL-2 przed budynkiem OKL

2020-10-21
, red.  Katarzyna Hadała

Przed głównym budynkiem Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej umieszczono samolot w postaci pomnika. To Liberty XL-2 z floty Ośrodka. Dotychczas w tym miejscu znajdował się PZL 110 Koliber.

Do widoku samolotu na podwórku OKL przyzwyczaili się m.in okoliczni mieszkańcy, którzy przez lata z ochotą odwiedzali to miejsce choćby po to, aby zaszczepić w najmłodszym pokoleniu ciekawość do nauki, techniki, a co za tym idzie lotnictwa. Niejeden może pochwalić się zdjęciem z tym samolotem OKL.

Kolibry pojawiły się w Ośrodku u progu lat 80. Wówczas był to jeszcze Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego, w którym od 1979 roku wprowadzono do szkolenia nowe typy samolotów: PZL-104 Wilga oraz wspomnianego PZL-110. We wrześniu br. ten samolot został przekazany do Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie. Stojąc przed technikum jest wizytówką nowego kierunku kształcenia - technika mechanika lotniczego

Ustawianie samolotów w charakterze pomników lotniczych lub tzw. witaczy w przestrzeni publicznej jest wciąż bardzo popularne. Moda na wykorzystanie samolotów w taki sposób - na ekspozycji jako wizytówki szkół, aeroklubów czy miast związanych z lotnictwem zapoczątkowana pod koniec lat 50. XX wieku nie przemija. Liberty XL-2 o znakach rejestr. SP-TZB Politechnika Rzeszowska nabyła w sierpniu 2010 roku. Od teraz będzie witał wszystkich przybywających na teren Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce. W regionie jest jeszcze sporo innych lokalizacji gdzie można zobaczyć samoloty-pomniki. Z racji lotniczego charakteru województwa można je spotkać głównie w dużych miastach takich jak Mielec czy Krosno. (KH)