Strona: Ćwiczenia służb mundurowych na uczelnianym lotnisku EPRJ / Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce

Ćwiczenia służb mundurowych na uczelnianym lotnisku EPRJ

2020-03-11
, red.  Katarzyna Hadała
Fot. SYLWIA WIATER / Lotnicze podkarpackie ©

W pierwszym tygodniu marca br. na uczelnianym lotnisku Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce odbyły się ćwiczenia służb mundurowych z podkarpackiego i ościennych regionów. Swoje umiejętności trenowali policyjni kontrterroryści, wojskowi i strażacy. W przedsięwzięciu wziął udział policyjny śmigłowiec - S70i Black Hawk.

Obecność tej maszyny była atrakcją dla uczestników szkolenia, okolicznych widzów i fotografów. Nowy nabytek krajowej Policji po raz pierwszy pojawił się na terenie województwa jako środek treningowy. Na lotnisku EPRJ służby ratownicze czyli strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Rzeszów-1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowały m.in. działania z wykorzystaniem technik linowych i alpinistycznych z wykorzystaniem śmigłowca.

Credit video: KH ©

Helikopter wykorzystywano również do ćwiczeń w działaniach bojowych. Funkcjonariusze z z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz wojskowi z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pokazali m.in. trening różnych technik desantu zespołów bojowych z pokładu śmigłowca i ich ewakuacji na pokład statku powietrznego, taktyki kontrterrorystycznej, wyszkolenia strzeleckiego. Jedną z najbardziej widowiskowych akcji było zatrzymanie samochodu z powietrza .  (KH)